Wycieczka klas II b i IV b do fabryki bombek choinkowych w Nowej Dębie
Wycieczka klas II b i IV b do fabryki bombek choinkowych w Nowej Dębie
Dodany dnia18 grudnia 2019 |przez BW

 

Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, że Muzeum Bombki Choinkowej zostało założone kilka lat temu przez p. Janusza Bilińskiego – właściciela Firmy Biliński, produkującej tradycyjnymi metodami bombki świąteczne. Mieści się ono we współcześnie działającej fabryce.

Mieliśmy tam możliwość pooglądać cały proces powstawania i zdobienia bombki, a to atrakcja nie lada! Zadziwiające jest to, że bombki nadal produkowane są tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami – jak za naszych dziadków. Piękne kolory, bogactwo zdobień eksponatów dawnych i tych całkiem współczesnych to świetne antidotum na jesienno-zimową szarugę. Muzeum można zwiedzać przez cały rok, a my byliśmy 7 listopada i to oczywiście najprzyjemniejszy czas, aby tu zajrzeć przed Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zdobienia bombek , co okazało się bardzo interesującym, ale niełatwym zajęciem.

Nasza wycieczka została zorganizowana w ramach edukacji regionalnej, która sanowi istotny element rzeczywistości społecznej, ułatwiający wychowankowi odkrywanie jego tożsamości kulturowej i własnego miejsca w świecie, oraz umożliwiający młodym ludziom poznawania własnego dziedzictwa kulturowego, wartości i treści regionalnych. Edukacja regionalna, zorientowana na poznanie oraz umiłowanie najbliższego środowiska życia dzieci i młodzieży, stanowi „źródło tożsamości narodowej.” Tożsamość człowieka wskazuje na jego udział w życiu społecznym i w kulturze. Wiedza na temat własnego regionu, umiejętność rozwiązywania problemów w nim występujących, stwarzają szansę zrozumienia problemów o charakterze kompleksowym.

Mamy nadzieję, że uczestnicy tej edukacyjnej wyprawy, oprócz radosnej zabawy i nowych doświadczeń, zainteresowali się tradycją i zwyczajami panującymi w naszym regionie.