„Światełko dla Łyczakowa”
„Światełko dla Łyczakowa”
Dodany dnia5 listopada 2018 |przez admin

Jak co roku, w tym także nasza szkoła włączyła się do akcji „ Światełko dla Łyczakowa”. Zbieraliśmy pieniądze na znicze dla lwowskich orląt. Uczniowie i nauczyciele zebrali  400  złotych.

30 października, we wtorek  zaproszeni przez Pana Dymitra Malca, dyrektora ZSL  wraz z delegacjami uczniów i nauczycieli leżajskich szkół średnich i podstawowych wczesnym rankiem o 4,00 wyruszyliśmy do Lwowa. Tradycyjnie był z nami Pan Burmistrz Ireneusz Stefański. Naszą społeczność reprezentowali: Pani Wiesława Stangenberg i uczniowie z klasy 3 d Gimnazjum – Kasia  Goździewska, Dominika Skwara, Ula Olechowska i Klara Zagraba.

   Po przekroczeniu granicy polsko- ukraińskiej udaliśmy się na Cmentarz Orląt, gdzie zostawiliśmy biało- czerwone znicze aby zapłonęły 1 listopada. Następnie  wzięliśmy udział we Mszy Świętej w kaplicy cmentarnej, sprawowanej przez księdza Dariusza, który przyjechał z nami. Potem przewodnik oprowadził nas po Cmentarzu  Orląt Lwowskich i opowiedział jego historię. Następnie  zobaczyliśmy najważniejsze dla nas, Polaków miejsca na Cmentarzu Łyczakowskim. Byliśmy m.in. przy grobie Marii Konopnickiej oraz Stefana Banacha.

W dalszej kolejności zwiedziliśmy  piękny Lwów. Obejrzeliśmy katedrę ormiańską, budynek opery, katedrę łacińską, rynek i przyległe do niego kamienice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Głodni i zmęczeni udaliśmy się na obiad. Ostatnim punktem programu były zakupy, głównie słynne krówki w czekoladzie. Następnie pojechaliśmy w kierunku granicy, którą przekroczyliśmy ok. godz. 21-ej.

W naszej grupie panowała przyjazna i radosna atmosfera. Wracaliśmy do domu w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wobec tych młodych Polaków, którzy oddali życie dla Ojczyzny.

Dziękujemy organizatorom  za możliwość udziału w tej pouczającej  wycieczce i oddanie  hołdu „lwowskim orlętom” w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

                   

Wiesława Stangenberg