Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Dodany dnia18 października 2018 |przez admin

        14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblu podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest za święto szkoły, powszechnie nazywane Dniem Nauczyciela.

            Z tej okazji w dniu 12 października 2018 wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się, by powiedzieć wiele miłych słów tym, którzy przez wiele godzin każdego dnia wspierają ich w dążeniu do dorosłości. Akademią podziękowali nauczycielom za codzienny trud, który wkładają w ich wychowanie, za  przekazywanie cennej wiedzy, by stali się mądrymi ludźmi.

            Na uroczystości nasz szkolny chór „Cantiamo” zaśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego” i „Mazura”, uczniowie z klas III zatańczyli krakowiaka i zagrali na fletach. Wystąpiły także solistki oraz recytatorzy z gimnazjum i szkoły podstawowej. Wszystkim najbardziej podobały się skecze kabaretu „Szpila” o chorym belfrze i posiedzeniu rady uczniowskiej. Przedstawiciele SU zadbali o słodkości i życzenia dla nauczycieli:

Dziś jest Dzień Nauczyciela,

Czas radości i wesela!

Dziś składają Wam uczniowie

życzeń moc w wiązanej mowie!

– Niech Wam los łaskawy sprzyja!

– Niech Was szczęście nie omija!

– Niechaj głupstwa Was nie smucą!

– Niech Wam gwiazdy do snu nucą!

– Niechaj świat się do Was śmieje!

– Niech wiatr w oczy Wam nie wieje!

– Niechaj Was omija grypka!

– Wiernie służy złota rybka!

– Mądrych uczniów cne gromady

wygrywają olimpiady!

– Niech pedagogiczne ciało

ku sukcesom kroczy śmiało!

– A pedagogiczna dusza

niech umysły nam porusza!

– Czerpcie z rogu obfitości

całe fury cierpliwości,

aby znosić bez paniki

nasze psoty i wybryki!

– Tego dziś w wiązanej mowie

wszyscy życzą Wam uczniowie!

B. Zygmunt