Emocjonująca podróż klasy 7 b do Soliny
Emocjonująca podróż klasy 7 b do Soliny
Dodany dnia16 listopada 2022 |przez Bernadetta Stawarz

Nasza klasa 7 b wraz z wychowawczynią panią Teresą Dydacką-Jarek w dniu 5 października o godzinie 6:00 wyjechała z placu szkolnego na wycieczkę.

W planie mieliśmy zwiedzanie Zapory w Solinie, rejs statkiem oraz przejażdżkę kolejką gondolową.      O godzinie 10:00 dotarliśmy na miejsce. Przywitał nas pan przewodnik.

 

Na początku obejrzeliśmy krótki film o Zaporze. Pan opowiadał nam, że przygotowania do budowy rozpoczęto w 1937 r. Wcześniej musiano przesiedlić bardzo dużo ludzi, ponieważ pod wodą znalazło się kilka wsi. Zapora w Solinie ma 81,1 metra wysokości. Jest najwyższą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jezioro Solińskie ma pojemność 474 mln m³, ponad 2100 ha powierzchni, a maksymalna głębokość to 60 m. Obejmuje ono 27 km długości rzeki San oraz 14 km Solinki, z łączną długością linii brzegowych wynoszącą 150 km. W samej Zaporze znajdują się 4 turbozespoły typu Francisa o mocy 200 mega, których moc wystarczy, żeby oświecić całe miasto Lublin. Przy budowie Zapory pracowało ponad 2000 robotników. Pomimo ciężkich warunków pracy żaden z nich nie zginął.

 

Po zwiedzaniu Zapory czekał nas rejs statkiem po Zalewie Solińskim, podziwialiśmy różnorodną linię brzegową w przepięknych kolorach jesieni. Pogoda nam dopisywała i mogliśmy zażywać kąpieli słonecznej i słuchać historii tego regionu rozbrzmiewającej na przemian z szantami z głośnika statku. Następnie pojechaliśmy kolejką  gondolową  i z lotu ptaka ukazała nam się w całej krasie korona Zapory, a potem zjedliśmy przepyszny obiad w restauracji na wzgórzu Jawor. Po obiedzie odważniejsi wyjechali na punkt widokowy wznoszący się  na 50 metrowej wieży.

 

Wycieczka była niezwykle ciekawa, interesująca, pouczająca i bardzo się nam podobała.

Polecamy odwiedzić Zaporę w Solinie.

 

https://www.pkl.pl/post/solina/atrakcje/wieza-widokowa.html

 

 Stanislaw  Moturniak  7b