Miasto krasnali, wysp i mostów – wycieczka do Wrocławia
Miasto krasnali, wysp i mostów – wycieczka do Wrocławia
Dodany dnia28 maja 2019 |przez admin

 

W dniach 20-22 czerwca klasa VIII a i VIII b  oraz kilkoro uczniów z klas VI c i VII b uczestniczyło w szkolnej wycieczce do Wrocławia.  Mamy możliwość zwiedzania Ostrówa Tumskiego-to najstarsza część miasta. Wspominamy początki miasta i panującą tu dynastię Piastów, podziwiamy budowle Katedry pw. Jana Chrzciciela, Kościóła św Idziego, a Ogród Botaniczny oglądamy z zewnątrz. Dalsza część zwiedzania prowadzi nas  przez Most Tumski, czyli potocznie zwanym Mostem Zakochanych i przechodzimy na Wyspę Piasek.

Z Przystani Kardynalskiej wypływamy w rejs po Odrze, przepiękne widoki przystani, deptaków i plaż położonych wzdłuż brzegów Odry wprawiają nas w romantyczny nastrój, a przy tym rozpieszcza nas pogoda wychodzi słońce tak ,że sami możemy się opalać na pokładzie statku.

Następnie idziemy w kierunku Uniwersytetu Wrocławskiego i na „Jatkach” rozmawiamy o handlu w dawnym Wrocławiu.  Następnie wita nas przepiękny wrocławski Rynek. Oglądamy poszczególne kamienice i podziwiamy gotycki Ratusz – symbol architektoniczny Wrocławia. Szukamy też małych mieszkańców  miasta – krasnoludków! Zwiedzanie z przewodnikiem przeplatane jest z Grą Miejską, w którą zaangażowani są wszyscy uczestnicy wycieczki podzieleni na grupy.

Zwiedzanie kończymy przepyszną obiadokolacja i udajemy się do naszego hotelu .

Drugi dzień pobytu we Wrocławiu wita nas przepiękną pogodą co cieszy nas tym bardziej, że w naszym mieście pada deszcz, a my możemy dalej zwiedzać przepiękny Wrocław. Wjeżdżamy na najwyższą platformę widokową w Polsce (200 m) Sky Tower  i podziwiamy panoramę Wrocławia z góry- jest czym się zachwycić, (Sudety w zasięgu wzroku), następnie jedziemy do kompleksu Hali Stulecia, tu podziwiamy Halę wpisaną na listę UNESCO i zachwycamy się fontannę multimedialną, która wita nas pokazem muzycznym. Wycieczka nie byłaby pełna jeślibyśmy nie weszli do  Wrocławskiego ZOO i Afrykarium – jedynego takiego Oceanarium w Polsce. Naprawdę robi wrażenie; przepływające płaszczki, rekiny nad nami ……..jest co oglądać ….dalej po Zoo spacerujemy nowym Bulwarem Politechniki Wrocławskiej w kierunku Polinki. Tu czeka nas następna atrakcja czyli przejazd Polinką – to „górsko-rzeczna” kolejka gondolowa, która przewozi nas na drugi brzeg Odry.To nie koniec atrakcji po krótkim spacerze pojawia się przed nami Hydropolis – nr. 2 na liście Nowych Cudów Polski. Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw- uwierzcie warto tam być! Choć niektórym uczestnikom najbardziej podobała się strefa wypoczynku………

W ostatni dzień pobytu zwiedzamy Dzielnicę Czterech Wyznań . Ta unikalna na skalę Polski i Europy „Dzielnica Wzajemnego Szacunku” gdzie w odległości 300 m od siebie znajdują się kościoły: prawosławny, ewangelicki, katolicki oraz synagoga należąca do Gminy Żydowskiej. Duchowni i społeczności wszystkich tych czterech wyznań od ponad 10 lat współpracują ze sobą tworząc autentyczny dialog. Dzięki tej współpracy powstają kolejne projekty. Powinniśmy się od nich uczyć tolerancji i wyrozumiałości….

Po przejściu wzdłuż brzegów Odry trafiamy do kolejkowa …..i tam wita nas makieta kolejowa w Polsce. Cudowny świat w miniaturze!  
Atrakcja „Kolejkowo” mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu. Dworzec Świebodzki zlokalizowany jest w ścisłym centrum Wrocławia i ukazuje nam m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki,  kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.

Następnie promenadą Staromiejską udajemy się w kierunku Panoramy Racławickiej. Nasza wycieczka nieuchronnie zbliża się do końca. Po wejściu na seans wszystkim zapiera dech ….. Monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Pomysłodawcą uczczenia bitwy – w jej setną rocznicę, był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad Panoramą Racławicką wybitnych artystów, m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera. Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości. Podczas zwiedzania słuchamy komentarza na temat historii obrazu, postaci i wydarzeń, które przedstawia….. i tak natchnieni wracamy do domu!!!!

T. Dydacka-Jarek