Pobyt zespołu „Leliwa” we Włoszech
Pobyt zespołu „Leliwa” we Włoszech
Dodany dnia9 maja 2016 |przez admin

W połowie maja 2012 roku Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa” działający przy leżajskim MCK wziął udział w cyklicznym festiwalu kulturalnym „Giovani in… Folk!!!” („Młodzież w folkorze”) we włoskim mieście Bellaria-Igea Marina. Pieczę nad choreografią zespołu sprawuje p. Teresa Dydacka-Jarek – nauczyciel z SP 2 w Leżajsku, a wśród jego członków jest wielu obecnych uczniów i absolwentów „dwójki”.

ZPiT „Leliwa” był gościem specjalnym imprezy w Bellarii-Igei Marinie, która stanowiła konkursowy przegląd dziecięcych i młodzieżowych ludowych grup wokalno-tanecznych wywodzących się z położonej nad Adriatykiem prowincji Rimini. Podczas festiwalowego koncertu leżajski zespół zaprezentował urozmaicony program obejmujący popularne polskie tańce narodowe i regionalne oraz przyśpiewki rzeszowskie.

Podczas swej kilkudniowej wizyty na Półwyspie Apenińskim członkowie „Leliwy” wystąpili ponadto w kilku placówkach oświatowych regionu Emilia-Romania (szkoły w Bellarii-Igei Marinie, Castel Bolognese, Imoli) oraz na scenie plenerowej w mieście Imola.

Nieocenioną rolę w zorganizowaniu pobytu leżajskiego zespołu we Włoszech odegrała p. Dorota Kulawiak – dyrektorka szkoły języków obcych Ideas in Action w Imoli, aktywna przedstawicielka włoskiej Polonii, i zarazem wielokrotna uczestniczka różnorodnych działań edukacyjnych przeprowadzonych w ramach realizacji projektu  „Poznawanie dziedzictwa kulturowego oczyma naszych europejskich partnerów w interaktywnym świecie” (“Exploring our culture through the eyes of our European partners in the interactive world”). To z jej inicjatywy „Leliwa” miała sposobność zaprezentowania swych wysokich umiejętności artystycznych za granicą, propagując tym samym bogactwo polskiej kultury.