Zadwórze – „polskie Termopile”
Zadwórze – „polskie Termopile”
Dodany dnia9 września 2018 |przez admin

    18 sierpnia, w sobotę  po raz kolejny reprezentacja naszej szkoły udała się do Zadwórza, na Ukrainie. Pani Wiesława Stangenberg wraz z 9 uczniami, laureatami konkursu o bitwie zadwórzańskiej stawiła się na miejsce zbiórki o godz. 3,15 rano. Jechaliśmy razem z włodarzami miasta i powiatu, a także reprezentacjami innych szkół w mieście.

Po przekroczeniu granicy udaliśmy się do Lwowa , na Cmentarz Orląt, a następnie w błyskawicznym tempie zwiedziliśmy rynek, katedrę, gmach opery  i cerkiew grekokatolicką. Naszym głównym celem było Zadwórze, znajdujące się ok.33 km na wschód od Lwowa. Uczestniczyliśmy w bardzo podniosłej uroczystości 98 rocznicy bitwy. Po raz pierwszy miały one charakter państwowy, z udziałem kampanii reprezentacyjnej wojska polskiego i władz państwa. W obchodach uczestniczył m.in. minister do spraw kombatantów i osób represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk.

   Po zakończeniu części oficjalnej można było posilić się pysznym bigosem, który tradycyjnie przywieźliśmy z Leżajska. Nasi uczniowie pomagali dzielić posiłek między uczestników uroczystości. Spisali się bardzo dobrze!

Po zakupach udaliśmy się w kierunku granicy, którą dzięki  Panu Burmistrzowi przekroczyliśmy szybko i bez problemów. Wyjazd  był bardzo udany, nasi uczniowie mimo zmęczenia zadowoleni. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Wiesława Stangenberg